SUMA SUMÁRUM SEZONY 2022/23

Ohlédnutí – Letohradští hokejbalisté za sebou mají pětatřicátou sezonu ve své historii a také v ní brali historický úspěch, a to extraligové stříbro. Do historie klubu se zapsal i Michal Macháček, který s týmem reprezentace do 23 let vybojoval světové zlato!

Jeleni v sezoně 22/23

Jednoznačně největším úspěchem v klubu je letošní sezona A týmu mužů. Jeleni pod vedením Tomáše Frimla, Michala Kováře a Filipa Červinky po základní části obsadili druhé místo extraligové tabulky. Ve čtvrtfinále po pěti zápasech vyřadili Ústí nad Labem (s nímž sehráli historicky nejdelší zápas hokejbalu – vítězný gól padl v čase 74:39 z hole Michala Macháčka), v semifinále taktéž sehráli pět zápasů, a to s týmem Pardubic. Ten pátý na domácí půdě na pouťovou sobotu v prodloužení rozhodl Vít Rozlílek. Poprvé v historii klubu se tak v Letohradě hrálo finále extraligy, soupeřem Jelenům byl pětinásobný mistr extraligy HC Kert Park Praha. Jeleni v Praze nejprve dvakrát prohráli, pak ale doma před velmi početnou diváckou kulisou o prvním červnovém víkendu vyhráli a vynutili si tak čtvrtý zápas. V něm však Kert Jelenům ukázal svou sílu a stal se pošesté mistrem republiky. Jeleni tak v sezoně 2022/2023 brali stříbrné medaile!

Stříbro v sezoně vybojoval i druholigový B tým mužů, který z prvního místa tabulky po základní části postoupil rovnou do semifinále, kde porazil Hradec Králové a ve finále změřil síly s týmem České Třebové. Tam ale na Kohouty nestačil a hráči B týmu Letohradu tak skončili na krásném druhém místě.

Starší žáci Jelenů odehráli v sezoně 21 zápasů, a i když to dlouho vypadalo nadějně, nakonec jim postup na kvalifikační turnaj utekl. Po sezoně jsou v regionu čtvrtí a nejproduktivnějším hráčem soutěže a nejlepším nahrávačem soutěže se stal Max Fišer.

Jedenáct turnajů v sezoně sehráli mladší žáci, jejichž soutěž, podobně jako kategorie přípravek a minipřípravek, nemá svou tabulku a výsledky se zde neevidují. Letohradským hokejbalistům se některé turnaje povedly více, některé méně, mnohdy bojovali s počtem hráčů, ale nakonec trenér Petr Šťovíček sezonu zhodnotil jako povedenou.

V kategorii přípravek a minipřípravek Letohrad odehrál po osmi turnajích minihokejbalu 3+1, v průběhu roku se do hry zapojovali nováčci, kteří tak rovnou sbírali zápasové zkušenosti. Jeleni se zúčastnili také několika turnajů mikropřípravek, tedy minihokejbalu ve formátu 3+0 na malé branky.

Reprezentační stopa Jelenů v sezoně 22/23

Liberec byl na přelomu června a července dějištěm Mistrovství světa juniorů. Na něj se do nominací svých kategorií probojovalo i několik hráčů Letohradu. Zlato na krku si z Liberce dovezl hráč A týmu Letohradu Michal Macháček.

U14: Výběry hráčů do 14 let byly na turnaji hned dva a v tom modrém bojovali Max Fišer a Filip Martinek. Tým na turnaji změřil síly s výběry Slovenska, Maďarska a červeného týmu Česka a v konečném pořadí brali druhé místo.

U20: Jan Bečka, Radim Dostál, Pavel Chovanec a vedoucí týmu Filip Červinka reprezentovali Letohrad na šampionátu hráčů do 20 let. Tým dokráčel až do semifinále, tam ale podlehli Slovensku 6:5 v prodloužení. V boji o bronzové medaile pak porazili USA 6:4.

U23: Velký úspěch vybojoval tým juniorů do 23 let, kde si své místo zajistil tahoun letohradského A týmu mužů Michal Macháček. Tým okolo kouče Jiřího Mašíka ve finále se Slovenskem dlouho hrál 1:1, následovalo prodloužení a v něm v 52. minutě čeští reprezentanti gólem pardubického Langra vybojovali zlato a stali se tak mistry světa! „Byl to neuvěřitelný pocit a životní zážitek, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Mistrovství světa jsem si ohromně užíval,“ uvedl po šampionátu Michal Macháček a prozradil, že oslavy probíhaly v týmovém složení už v Liberci. „Návrat domů byl výborný a s nejbližšími jsem to oslavil také,“ doplnil.

Na šampionátu se udál ještě jeden okamžik: trenér extraligových Jelenů Tomáš Friml si zde převzal Cenu Leoše Raka pro nejlepšího trenéra sezony 2022/2023.

Už v červnu se v Děčíně uskutečnil turnaj krajských výběrů do 13 let. V realizačním týmu U13 Pardubického kraje působil trenér a předseda letohradského klubu Petr Šťovíček a na turnaji si zahrál i útočník Matěj Motyčka. Výběru Pardubického kraje se dařilo a z Děčína si odvezl zlaté medaile.

Už na Velikonoce, tedy na Velký pátek 7. dubna se v Jihlavě uskutečnil turnaj krajských výběrů do 15 let. S týmem U15 Pardubického kraje stříbro vybojovali brankář Petr Marek, obránce Filip Martinek a útočníci Max Fišer a Petr Schwach.

Všem letohradským reprezentantům gratulujeme.

STŘÍPKY SEZONY 2022/23

Každoroční Valná hromada klubu byla v roce 2022 volební. Uskutečnila se 12. září a novým předsedou, který po 16 letech vystřídal Ing. Ivana Chmelíčka, byl zvolen Petr Šťovíček. Místopředsedou zůstal Vlastimil Janoušek, Ing. Ivan Chmelíček zůstal členem Výkonného výboru klubu, novým členem byl místo Tomáše Frimla zvolen Michal Novák.

Jeleni byli aktivní i v náborové činnosti, na podzim tradičně postavili střelnici v centru města při akci Běháme pro…, v jarní části pak trenérka Iva Janoušková spolu se svým náborovým týmem zorganizovala šestnáct hodin Hokejbalových tělocviků v sedmi základních školách a pět hodin sportovních dopolední pro mateřské školy. V červnu se pak Jeleni prezentovali v rámci doprovodného programu pochodu Přes kopce a dolíky v Dolní Dobrouči, při oslavách Dětského dne v MŠ U Dvora, oslav školky Taušlova, oslav výročí Spartaku a tradičně i při LetoHrátkách v MŠ Taušlova.

V prosinci pak Město Letohrad tradičně ocenilo dobrovolníky pracující s mládeží, z klubu Jelenů si ocenění převzali předseda a trenér Petr Šťovíček a vedoucí týmu mladších žáků Tereza Krejčová.

13. února se v ústeckém Kulturním domě konalo tradiční vyhlášení ankety Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí za rok 2022. Bronzové třetí místo v kategorii Kolektivy dospělých si odnesl tým extraligových mužů SK Hokejbal Letohrad.

Slavnostního galavečera se zúčastnili předseda klubu Petr Šťovíček, místopředseda Vlastimil Janoušek a za A tým mužů trenér Tomáš Friml a brankář Michal Novák, kteří si ocenění převzali.

Na jarní část extraligy a následné play-off bylo zavedeno vybírání vstupného ve výši 30 Kč, o druhé přestávce každého utkání pak proběhlo losování vstupenek. Některé ceny dodali sponzoři, jmenovitě pivovar Holba a na play-off pak Restaurace Hotel Na Zámku Letohrad a na finále pak také Zdendovy dobroty. Všem sponzorům děkujeme.

V sezoně 2022/23 se v Letohradě historicky poprvé hrálo finále extraligy mužů, a to o víkendu 3. – 4. června 2023. Oběma zápasům předcházela hymna České republiky, sobotní zápas oak čestným buly symbolicky zahájil radní Pardubického kraje pro majetek, sport, cestovní ruch, informatiku a e-Government Ing. Alexandr Krejčíř. Letohrad nakonec bral stříbrné medaile a závěrem se sluší poděkovat všem fanouškům, kteří tým na zápasech extraligy podporovali. V celkovém součtu se zápasů v play-off zúčastnilo 2 463 lidí, největší návštěvnost byla zaznamenána na 3. finálovém utkání v sobotu 3. června, které sledovalo 468 lidí. Děkujeme!

Sezona 2023/24 se blíží

Už jen měsíc a kousek zbývá do zahájení další sezony hokejbalu v Letohradě. Na hřišti nyní probíhá oprava tribuny, v srpnu se tu uskuteční nejprve Sportovní příměstský tábor (v termínu 7. – 11. srpna) a poté klubový Letní hokejbalový kemp pro hráče a hráčky ročníků narození 2007 a mladší (14. – 18. srpna). V pátek 18. srpna je v plánu Zahájení sezony pro hráče a rodiče mládežnických kategorií.

V klubu v sezoně 23/24 přibude jedna kategorie. Chybět nebude úřadující vicemistr extraligy – A tým, úřadující vicemistr 2. ligy – B tým a po pauze se Letohrad opět zapojí do extraligy dorostu, a to pod taktovkou Petra Šťovíčka. Z mládežnických kategorií pak Letohrad postaví týmy starších žáků, přípravky a minipřípravky.

Máte-li zájem se do klubu připojit, ať už jako hráč či funkcionář, kontaktujte nás na klubovém e-mailu hokejbal.letohrad@centrum.cz